×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/norwidlks/domains/norwidkrasnystaw.pl/public_html/images/galerie/GALERIE_2016/16_laf
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/GALERIE_2016/16_laf

Dzięki współpracy z Piotrem Kotowskim – wiceprzewodniczącym Polskiej Federacji DKF uczniowie z II LO po raz kolejny zostali zaproszeni  na Letnią Akademię Filmową. Do Zwierzyńca pojechało 4 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie - 1 laureatka XIII Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną” oraz 3 uczniów skierowanych przez Agatę Sotomską koordynatorkę programów edukacyjnych z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
 

 

Letnia Akademia Filmowa trwała w tym roku od 7 do 16 sierpnia. Program zawierał wiele cykli tematycznych, m. in.: „Urodziny kina”, „Wieczna Carmen”, „Kino znad Bosforu”, „Aleksandr Sokurow”, „Rekolekcje filmowe” czy „Ukraina z bliska i z oddali”W cyklu „W polskim obiektywie” znalazły się ciekawe filmy fabularne i dokumentalne. Interesujące polskie produkcje to „Carte blanche” Jacka Lusińskiego, „Aktorka” Kingi Dębskiej, „Zbliżenia” Magdaleny Piekorz czy „Noc Walpurgii” Marcina Bortkiewicza. Ważnym punktem programu Akademii była projekcja filmu „Obce ciało” wzbogacona spotkaniem z reżyserem Krzysztofem Zanussim. Zainteresowaniem cieszyły się także dokumenty np. „Zawód fotograf” Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, „… bo jestem stąd” Grzegorza Linkowskiego, „W poszukiwaniu utraconego krajobrazu” Leo Kantora połączone ze spotkaniami autorskimi.

W Zwierzyńcu można obejrzeć również filmy ukraińskie, rosyjskie, tureckie, islandzkie czy indonezyjskie. Na LAF przyjeżdżają co roku goście z Rosji i Ukrainy, którzy bardzo cenią ten festiwal. W Zwierzyńcu dużym zainteresowaniem cieszyła się retrospektywa filmów Aleksandra Sokurowa. Oryginalne obrazy rosyjskiego reżysera były wielokrotnie nagradzane na festiwalach w Berlinie, Cannes czy Wenecji. Ten niezależny, wybitny reżyser w tetralogii („Moloch”, „Cielec”, „Słońce”, „Faust”) pokazuje w nietypowy sposób Hitlera, Lenina i cesarza Hirohito. Ostatnia część tego cyklu poświęcona jest bohaterowi dramatu Goethego.

LAF to nie tylko pokazy filmowe, ale także prelekcje i dyskusje prowadzone przez znanych krytyków filmowych i filmoznawców: Adama Garbicza, ks. Marka Lisa, Konrada J. Zarębskiego czy Grzegorza Pieńkowskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także spotkania autorskie. Z widzami mieli okazję rozmawiać m. in. reżyser francuski David Oelhoffen („Ze mną nie zginiesz”) czy gość z Indonezji reżyser Nia Dinata („Arosan: Zgromadzenie”).

Program Letniej Akademii Filmowej obejmował również spektakle teatralne i koncerty. Wyjątkowym wydarzeniem było wykonanie partytury do filmu „Generał” w reż. Bustera Keatona z 1926 r. przez Orkiestrę Symfoniczną im. K. Namysłowskiego pod batutą kompozytora Rafała Rozmusa.

LAF prezentuje bogactwo kina światowego oraz uniwersalne problemy, które zmuszają do dyskusji i refleksji. Więcej informacji na temat programu zawiera katalog festiwalowy i strona www.laf.net.pl. Akademia w Zwierzyńcu to niezwykłe wydarzenie na filmowej mapie Polski, o czym przekonali się uczniowie z II LO w Krasnymstawie - laureatka konkursu Oliwia Zajączkowska oraz Jakub Pitucha, Karol Sawczuk i Bartłomiej Magdziarz realizujący w Zwierzyńcu reportaż filmowy z LAF. Pozostałe laureatki konkursu organizowanego przez II LO - Agata Korszla, Łucja Staszak i Weronika Chrząszczzapewniały, że do Zwierzyńca wrócą za rok. Do zobaczenia w Zwierzyńcu w sierpniu 2016 r.!
Ewa Magdziarz
Opiekun  MDKF „Iluzjon”
Lokalny lider Filmoteki Szkolnej

{gallery}GALERIE_2016/16_laf{/gallery}