25 - lecie szkoły to nie tylko okazja do podsumowania dotychczasowej pracy, ale także podjęcie działań, które sprawiają, że II LO to szkoła z odwagą patrząca w przyszłość. Trzeba przyznać, że wiele inicjatyw każe myśleć o Norwidzie jako o liceum innowacyjnym, wykazującym aktywność na wielu płaszczyznach.

Co nas wyróżnia? Jesteśmy szkołą stwarzającą bardzo dobre warunki do nauki, rozwijającą talenty i zdolności młodych ludzi, dzięki czemu osiągają oni wysoką zdawalność na egzaminie maturalnym.
Wysoką jakość pracy szkoły doceniła również dwukrotnie Kapituła Projektu „Szkoła Innowacji” organizowanego przez WSEI w Lublinie pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie, przyznając II Liceum im. C. K. Norwida w Krasnymstawie tytuł „Szkoła Innowacji 2017”, „Szkoła Innowacji 2018” oraz „Dyrektor - Lider Innowacji 2018” dla dyrektor szkoły – pani Anny Antygi. Dla szkoły jest to wielkie wyróżnienie, ponieważ jury konkursu doceniło wszelkie działania dydaktyczne i wychowawcze skierowane do uczniów II LO. Celem projektu jest wyróżnienie szkół, w których realizowane są nowatorskie pomysły, wspierana jest praktyczna edukacja i kreatywność uczniów, promowana jest przedsiębiorczość, realizowana jest współpraca międzynarodowa oraz podejmowane są wszelkie niestandardowe i innowacyjne działania.
Ogromnym atutem Norwida jest udział młodzieży i nauczycieli w międzynarodowych projektach ERASMUS+. Międzynarodowa wymiana młodzieży to rozwój niezbędnych kompetencji kluczowych oraz szansa na poznanie innych kultur, nawiązanie przyjaźni oraz doskonalenie umiejętności w zakresie języka angielskiego. Polskim partnerem projektu jest Stowarzyszenie HEureka Generator, z którym szkoła współpracuje przy realizacji projektów unijnych wspólnie z przedstawicielami organizacji pozarządowych z dwunastu krajów Unii Europejskiej. Do tej pory uczniowie II LO uczestniczyli w wymianie młodzieży w Czechach,na Litwie, na Węgrzech, w Rumunii oraz na Cyprze.
W naszej szkole wielokrotnie  gościli wolontariusze w ramach projektu „Next Step” AIESEC we współpracy z UMCS w Lublinie. W poprzednich latach odwiedziły nas studentki z Indonezji, Iranu i Gruzji, w roku szkolnym 2016/2017 przyjechali do nas studenci z Indii i Meksyku. W obecnym roku szkolnym w ramach projektu PEACE (People’s Enthusiasm Acting for Cultural Education) zajęcia prowadziła wolontariuszka z Chin. Podczas projektu odbywają się multimedialne warsztaty w języku angielskim, w ramach których wolontariusze opowiadają o swoich krajach, kulturze, tradycjach i życiu codziennym. Celem programu jest szerzenie tolerancji, przełamywanie stereotypów, zachęcanie do poznawania świata oraz promowanie współpracy międzynarodowej.
Dużym zainteresowaniem cieszą się także działania uczniów w Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubie Filmowym “Iluzjon”. II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida uczestniczy w ogólnopolskim programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Projekt obejmuje kilka cykli tematycznych - odbyło się 7 spotkań filmowych w ciągu roku, na które składały się: prelekcja (wykład) przed filmem, pokaz filmu oraz materiały dydaktyczne przekazywane nauczycielom. W ramach działalności MDKF odbyło się 7 edycji letniego projektu “Kręćmy film”. Zrealizowane przez młodzież filmy zostały zaprezentowane podczas jubileuszowego przeglądu kina letniego. MDKF jest także organizatorem Powiatowego Konkursu Filmowego, w którym uczestniczy młodzież rozwijająca zainteresowania, kreatywność i artystyczne uzdolnienia oraz Filmowej Gry Miejskiej skupiającej młodych animatorów kultury. Ponadto młodzi pasjonaci filmu uczestniczą w warsztatach, spotkaniach z aktorami i twórcami.
W II LO im. C. K. Norwida w roku szkolnym 2018/ 2019 nowością będzie klasa europejsko - geoinformatyczna, objęta patronatem Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Uczniowie będą mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach prowadzonych przez specjalistów i pracowników naukowych Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie w ramach umowy patronackiej. Geoinformatyka to nauka interdyscyplinarna, umożliwiająca rozwijanie zainteresowań w zakresie geografii, informatyki i matematyki. W 2016 r. kierunek Geoinformatyka na UMCS został wyróżniony certyfikatem "Studia z przyszłością", który odpowiada na potrzeby obecnego rynku pracy w Polsce i Unii Europejskiej. Młodzież będzie brać udział  w projektach, wyjazdach, warsztatach, prelekcjach i telekonferencjach.
II LO podejmuje współpracę z uczelniami wyższymi takimi jak UMCS, KUL, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy. Szkoła bierze udział w projektach organizowanych przez lubelskie uczelnie, na przykład Lubelski Festiwal Nauki, Noc Biologów, Dni Otwarte Uczelni, Salon Maturzystów. Młodzież ma możliwość udziału w warsztatach naukowych, pokazach chemicznych, zajęciach laboratoryjnych we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Chemików UMCS ALKAHEST. Uczniowie biorą również udział w ogólnopolskim przedsięwzięciu edukacyjnym BioCen organizowanym przez Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Wszyscy zainteresowani prawem mogą współpracować z Instytutem Socjologii oraz Wydziałem Prawa i Prawa Kanonicznego i Administracji UMCS. Humaniści korzystają natomiast z warsztatów literackich prowadzonych przez naukowców z Instytutu Badań nad Twórczością Norwida, uczniowie zainteresowani poszerzeniem kompetencji językowych mają możliwość uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez wykładowców i studentów lingwistyki stosowanej UMCS w Lublinie.
II Liceum Ogólnokształcące daje wiele możliwości rozwoju i zdobywania wykształcenia wszystkim zainteresowanym młodym ludziom. Świetnie przygotowana kadra pedagogiczna gwarantuje najwyższą jakość na lokalnym rynku edukacyjnym. Norwid to szkoła z tradycjami, ale świadoma oczekiwań jakie niesie ze sobą współczesność.