Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/norwidlks/domains/norwidkrasnystaw.pl/public_html/images/galerie/GALERIE_2016/warsztaty_hist

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/GALERIE_2016/warsztaty_hist

Filmowe warsztaty historyczne „1050. rocznica Chrztu Polski" to cykl spotkań, które odbyły się 22 kwietnia i 4 maja 2016 r. w II LO w Krasnymstawie. W czasie warsztatów, zorganizowanych przez Ewę Magdziarz - lidera Filmoteki Szkolnej - odbyła się projekcja filmu „Wyspa władców" w reżyserii Zdzisława Cozaca, który wyraził zgodę na bezpłatne pokazy w Pracowni Filmoteki Szkolnej.

Image00004

A. M. Wyrwa i J. Wieczorek piszą, że „Wyspa władców" to popularno-naukowa refleksja o Ostrowie Lednickim – „Świętej wyspie" (...), która we wczesnym średniowieczu była jednym z najważniejszych ośrodków państwa Pierwszych Piastów, miejscem chrztów i wiecznego spoczynku wczesnych elit, a także znaczącym centrum militarnym i gospodarczym kraju.

W czterech spotkaniach wzięli udział nauczyciele i gimnazjaliści z Małochwieja Dużego, Rejowca i Siedlisk, a także uczniowie z klasy I A i II B z „Norwida" - w sumie 147 uczestników. Poszczególne pokazy filmu były poprzedzone prelekcją przygotowaną przez dr. Piotra Zielińskiego – nauczyciela historii II LO oraz Pawła Piątkowskiego – ucznia naszej szkoły, przewodniczącego Rady MDKF „Iluzjon". Po projekcji dyskusje na temat filmu prowadzili Piotr Zieliński, Ewa Magdziarz i Paweł Piątkowski. Zastanawiano się, czy odkrywanie historii jest ciekawe, czym różni się historia w szkole od tej pokazanej w filmie. Uczestnicy spotkania mówili, co ich w filmie zaskoczyło, zdziwiło czy wręcz zaszokowało. Przede wszystkim padały argumenty za tym, jakie korzyści wynikały dla państwa polskiego z przyjęcia chrztu. Uczniowie i nauczyciele zastanawiali się także, jak wyglądałoby nasze państwo, gdyby Mieszko I podjął inną decyzję. Podsumowaniem każdego spotkania był konkurs, przygotowany przez Piotra Zielińskiego, sprawdzający znajomość faktów przedstawionych w filmie. Uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na pytania konkursowe. Nagrodami w konkursie były gadżety promocyjne Filmoteki Szkolnej. Na zakończenie warsztatów nauczyciele otrzymali materiały edukacyjne nadesłane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz płyty, m. in. z filmem „Pewność" z 5. edycji letniego projektu „Kręćmy film!".

Ostatnia projekcja filmu „Wyspa władców" Zdzisława Cozaca odbędzie się 16 maja 2016 r. w Pracowni Filmoteki Szkolnej w czasie finału Powiatowego Konkursu Historycznego „Polska pierwszych Piastów i rozwój chrześcijaństwa w Polsce w X-XII w.", którego organizatorem jest Marek Nowosadzki – nauczyciel historii II LO.

Ewa Magdziarz

opiekun MDKF "Iluzjon"