Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/norwidlks/domains/norwidkrasnystaw.pl/public_html/images/galerie/GALERIE_2017/Gil

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/GALERIE_2017/Gil

10 marca 2017 r. w II LO w Krasnymstawie odbyły się warsztaty „Inspiracje Filmoteką Szkolną – scenariusz filmowy” zorganizowane przez liderkę Ewę Magdziarz. Zajęcia zostały realizowane w ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” we współpracy z Filmoteką Narodową i Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W Pracowni Filmoteki Szkolnej z edukatorem filmowym i animatorem kultury filmowej Maciejem Gilem spotkali się nauczyciele Teresa Berbeć, Beata Gołębiowska, Bożena Mitura i Dorota Grzesiak oraz uczniowie z Gimnazjum nr 1, z gimnazjów w Siennicy Nadolnej, w Małochwieju Dużym i w Łopienniku Nadrzecznym a także uczniowie z II LO – w sumie 48 osób.
Warsztaty zostały zorganizowane w celu popularyzowania Filmoteki Szkolnej i edukacji filmowej oraz przygotowania do XV Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną” w kategorii scenariusz filmowy. Ewa Magdziarz przypomniała informacje i terminy związane z konkursem, natomiast Maciej Gil zaczął od wprowadzenia do sztuki scenopisarstwa, zwracając uwagę m. in. na czcionkę, synopsis i kompozycję. Uczestnicy warsztatów obejrzeli filmik „Masza i niedźwiedź – dzień kina”, który utwierdził ich w przekonaniu, że najtrudniejszy jest początek, czyli znalezienie pomysłu na scenariusz. Uczniowie prezentowali projekty scenariuszy filmowych – prac konkursowych oraz scenariusze z XIV edycji konkursu i z uwagą słuchali rad prowadzącego a także uczestników zajęć. Mówili o inspiracjach filmowych, o roli emocji, a także o uniwersalnych motywach pojawiających się w ich scenariuszach. Edukator radził, aby tworzyć prawdziwe historie, unikać typowych błędów pojawiających się nie tylko w filmowych projektach uczniów, czyli nadmiaru słów, komentarzy. Podał także bibliografię, która może pomóc uczniom w przygotowaniu scenariusza na konkurs organizowany przez „Norwida”. Zachęcał przede wszystkim do zapoznania się z książką Piotra Wereśniaka „Alchemia scenariusza filmowego”. Maciej Gil zaprosił również uczniów z II LO do udziału w projekcie KINOBUS Lubelszczyzna 2017, który będzie realizowany w sierpniu przez Fundację Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa.
Zdjęcia – Ewa Magdziarz, Wiktoria Król, Wiktoria Luchowska
Kamera – Bartłomiej Magdziarz i Karol Sawczuk