W dniu 1 grudnia uczniowie klas I a, I b i II a wraz z uczniami gimnazjum w Małochwieju Dużym, wysłuchali wykładu tłumacza oraz pracownika naukowego UMCS mgr Konrada Szulgi pt. „Tricks of the Trade czyli co się wiąże z zawodem tłumacza”. Wykład odbył się w auli Wydziału Humanistycznego UMCS na kierunku lingwistyka stosowana.

Pan Konrad Szulga w interesujący i zabawny sposób przybliżył pracę tłumacza. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje się tłumacz przysięgły, na czym polega tłumaczenie ustne, pisemne, konsekutywne i symultaniczne. Mieliśmy też okazję przetłumaczyć różne rodzaje tekstów, obejrzeć filmy z tłumaczeniami oraz ćwiczyć wymowę w języku angielskim. Wyjazd zorganizowały nauczycielki języka angielskiego Panie Ewa Łubińska i Renata Lewandowska.