W roku jubileuszowym 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie odbył się cykl czytania utworów z kanonu literatury polskiej. Jedenastego dnia każdego miesiąca młodzież spotykała się i czytała dla Niepodległej.

W styczniu uczniowie klasy III B czytali wiersze noblisty – Czesława Miłosza nawiązujące do realiów II wojny światowej, a także zawierające refleksje filozoficzne na tematy etyczne i społeczne. Maturzyści przygotowali również prezentację multimedialną zawierającą biografię i charakterystykę twórczości wybitnego poety.
W lutym uczniowie klasy II B upamiętnili wyjątkową osobowość laureatki Nagrody Nobla – Wisławy Szymborskiej, czytając jej najbardziej znane wiersze. Młodzież obejrzała także film dokumentalny Koniec i początek. Spotkanie z Wisławą Szymborską.
Podczas wspólnego czytania prezentowano także twórczość autora Ferdydurke, czyli Witolda Gombrowicza. Dlaczego forma i gęba towarzyszą nieustannie człowiekowi? Dlaczego nie ma przed nimi ucieczki? Skąd Gombrowicz tyle wiedział o relacjach społecznych? Na te pytania uczniowie starali się znaleźć odpowiedź w czasie marcowego czytania.
W czasie kolejnego spotkania uczniowie przypomnieli sobie także klasykę polskiej literatury młodzieżowej - m.in. poznane w gimnazjum powieści Małgorzaty Musierowicz z cyklu Jeżycjada.
W ramach projektu Czytamy dla Niepodległej nie zabrakło wyjątkowej poezji Patrona II LO - Cypriana Kamila Norwida. Uczniowie samodzielnie wybrali ulubione wiersze i wiele innych ważnych, wartościowych tekstów, które sprawiają, że Norwid staje się bliższy młodym czytelnikom.
Podczas kolejnego spotkania w czytelni II LO uczniowie z klasy I B i II A czytali teksty z Antologii Niepodległości, m. in. Adama Mickiewicza, Elizy Orzeszkowej, Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Czesława Miłosza, Aleksandra Kamińskiego i Jana Lechonia.
Wspólne czytanie było przygotowaniem do zbliżającego się szkolnego konkursu Mistrz pięknego czytania - literatura patriotyczna, który odbył się 9 listopada w czytelni II LO. Konkurs był finalnym punktem projektu Czytamy dla Niepodległej. Zadaniem konkursowym było piękne przeczytanie wybranego utworu z Antologii Niepodległości.
Ostatnie z cyklu spotkań odbyło się 11 grudnia. Tym razem uczniowie czytali teksty z Antologii poezji stanu wojennego, m. in. ks. Piotra Niteckiego, Zbigniewa Herberta, Mirona Białoszewskiego, Adama Zagajewskiego, Tadeusza Kijonki i Stanisława Barańczaka.
Działania podjęte w ramach Czytamy dla Niepodległej miały na celu uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz promowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży.
Za projekt odpowiedzialne były- pani Monika Adamczuk-Szamik i pani Ewa Żelazko.