Powiatowe Obchody Dnia Kobiet odbyły się 7 marca b.r. w Zespole Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie. Na początku uroczystości organizatorzy - pan Andrzej Leńczuk starosta krasnostawski i pani Justyna Przysiężniak pełnomocnik starosty ds. Kół Gospodyń Wiejskich - powitali przybyłych gości, m. in. panią Teresę Hałas poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, pana Ryszarda Madziara doradcę wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina, panią Kamilę Grzywaczewską dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, pana Marka Nowosadzkiego wicestarostę krasnostawskiego, pana Witolda Boruczenko przewodniczącego Rady Powiatu, pana Mirosława Księżuka wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, panią Ewę Nieścior przewodniczącą Komisji Oświaty oraz panią Ewę Gajewską sekretarz Powiatu. Piękne życzenia z okazji Dnia Kobiet złożyli: starosta pan Andrzej Leńczuk, następnie pani Teresa Hałas poseł na Sejm RP oraz pan Ryszard Madziar doradca wiceprezesa Rady Ministrów Jacka Sasina. Uroczystość prowadzili uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie Hanna Boratyn i Cyprian Miksza (kl. IIA). Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów z naszej szkoły: Martynę Chodorowską, Aleksandrę Świszcz, Gabrielę Basińską, Amelię Michnik, Weronikę Kulawiak, Kamila Cegłowskiego z kl. IIA, Jakuba Bednarskiego (IVA) oraz Tomasza Złomańczuka (IVB).

W realizację uroczystości zaangażowane były również uczennice z Młodzieżowego Domu Kultury imienia Marii Konopnickiej w Krasnymstawie: Oliwia Burdan i Maja Wójcik (I LO), które zaśpiewały kultowe piosenki o kobietach („Pogoda ducha” z repertuaru Hanny Banaszak i „Damą być” Maryli Rodowicz). Za przygotowanie montażu słowno - muzycznego odpowiedzialna była pani Ewa Magdziarz, za scenografię - pani Joanna Szufnara, natomiast uczennice z MDK-u przygotowała pani Jadwiga Litkowska. Nasi uczniowie w części artystycznej przedstawili znane sceny z „Tanga” Sławomira Mrożka i „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz wiersze: „A kiedy będziesz moją żoną” Kazimierza Przerwy - Tetmajera, „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej, „Jak” Cypriana Kamila Norwida, fr. „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego oraz  „Mówisz do mnie...” Heleny Raszki. Uczestnicy uroczystości wysłuchali także satyrycznego dialogu o kobietach i mężczyznach oraz słynnego monologu Hanki Bielickiej z przesłaniem do kobiet. Słowo poetyckie wzbogacił podkład muzyczny („Polonez B-dur” Fryderyka Chopina, muzyka z filmu „Love Story” i oberek) wykonany przez Tomasza Złomańczuka. Panie obecne na uroczystości wzięły udział w quizie związanym z Dniem Kobiet, przygotowanym przez panią Aleksandrę Stachulę ze Starostwa Powiatowego. Miłym akcentem na zakończenie spotkania było losowanie upominków, wręczenie pięknych tulipanów oraz smaczny poczęstunek przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy zaangażować się w tę uroczystość i liczymy na możliwość wzięcia udziału w kolejnych wydarzeniach.
Tekst: Ewa Magdziarz, Kamil Cegłowski z kl. II A
Zdjęcia: Przemysław Sarzyński