Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/norwidlks/domains/norwidkrasnystaw.pl/public_html/images/galerie/GALERIE_2014/bio_tech

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/GALERIE_2014/bio_tech

Młodzież II LO zainteresowana biotechnologią  już po raz kolejny  uczestniczyła w naukowych  warsztatach  laboratoryjnych z biotechnologii  prowadzonych w Międzynarodowym  Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Gościnnie w warsztatach uczestniczyli laureaci  II Edycji  Powiatowego  Konkursu Przyrodniczego dla gimnazjalistów, uczennice: Justyna Ciechańska, Magdalena Żurek, Julia Szewczyk  z Gimnazjum nr 5 w Krasnymstawie  wraz z opiekunem p. Teresą Miszczak. Wyjazd gimnazjalistkom ufundowało Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie jako nagrodę główną Konkursu.
Image00009

Warsztaty odbyły się 9 kwietnia 2014 r. Celem warsztatów było przybliżenie uczniom technik inżynierii genetycznej stosowanych w biotechnologii. Podczas 4- godzinnych zajęć  uczniowie pracowali na specjalistycznym sprzęcie laboratoryjnym i wysłuchali wykładów  n/t  izolacji materiału genetycznego z komórekbakteryjnych metodami „crack” i minilizy, fragmentacji DNA  enzymami  restrykcyjnymi ,mapowania genomu , elektroforetycznego rozdzielania fragmentów DNA  oraz hodowli wybranych szczepów bakterii Escherichia coli .Działania laboratoryjne uczniowie wykonywali samodzielnie i polegały one na  izolacji materiału genetycznego z bakterii, oczyszczeniu go w kolumnie, przecinaniu na fragmenty z użyciem specyficznych restryktaz , wykonaniu elektroforezy i mapy restrykcyjnej plazmidu bakteryjnego. Prawidłowo przeprowadzone doświadczenie pozwalało  zobaczyć  DNA genomowe, plazmidowe i RNA  na monitorze komputera. Na dowód prawidłowo przeprowadzonych doświadczeń  uczniowie otrzymali zdjęcia z elektroforezy DNA plazmidowego bakterii , które izolowali samodzielnie. Podczas zajęć uczniowie wykazali się wiedzą odpowiadając dzielnie na pytania prowadzących warsztaty. Dodatkową atrakcją pobytu w Warszawie było zwiedzanie Muzeum Nauki i Techniki. Tam uczniowie mogli obejrzeć interesujące eksponaty  użytku codziennego począwszy od ich prototypów,a były to m.in. to pralki, magle, telefony, kalkulatory, radia , telewizory, zegary, urządzenia do wytwarzania prądu oraz rowery, motory, samochody i samoloty. Ciekawe opowieści przewodników umożliwiły poznanie rąbka historii przedmiotów użytku codziennego, motoryzacji, lotnictwa i komputeryzacji. Zainteresowani fizyką  mieli możliwość badać pole elektryczne ciała i fale akustyczne,  generować prąd .Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali  melodii z prototypów MP3   oraz szaf grających.W dobry nastrój wprowadził wszystkich spacer po Warszawie(ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego , Stare Miasto , Nowy Świat), pamiątkowe fotografie i oczywiście Złote Tarasy.

Organizacja wyjazdu: Elżbieta Kargul

Opiekunowie :Anna Antyga,  Teresa Miszczak