Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/norwidlks/domains/norwidkrasnystaw.pl/public_html/images/galerie/GALERIE_2016/profilaktyka

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/GALERIE_2016/profilaktyka

11 lutego 2016 r. w ramach Światowego Dnia Chorego w II LO w Krasnymstawie została przeprowadzona akcja profilaktyczna „My, Wy, Oni – badamy, zapobiegamy, pomagamy!”

Akcja została zorganizowana przez studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz członków organizacji Młodzi Medycy we współpracy z EMSA.  Patronat honorowy objęło Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie w porozumieniu z II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida. Program akcji był skierowany nie tylko do uczniów naszego liceum, ale także do mieszkańców powiatu krasnostawskiego.

W ramach akcji można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, m. in. z pomiaru ciśnienia tętniczego krwi z wykrywaniem migotania przedsionków, pomiaru glukozy we krwi, pomiaru tkanki tłuszczowej w organizmie, pomiaru miednicy u kobiet. Nasi uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z tajnikami intubacji. Dla dziewcząt z klas maturalnych przyszłe położne – Katarzyna Wiśniewska i Karolina Rudzka - przygotowały specjalne pogadanki, udzielały także cennych wskazówek. Badania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie zadawali wiele pytań, na które młodzi medycy udzielali wyczerpujących, profesjonalnych odpowiedzi. Badania profilaktyczne przeprowadzali: Aleksandra Palonka, Katarzyna Wiśniewska, Karolina Rudzka i Michał Dudek.

Dla uczniów i nauczycieli poza badaniami profilaktycznymi odbyły się także kursy pierwszej pomocy w ramach programu nauczania edukacji dla bezpieczeństwa. Szkolenie przeprowadzili przyszli medycy: Karolina Szczepańska, Łukasz Adamczak i Michał Dudek. Nad całością działań czuwał Mateusz Waśkiewicz - absolwent II LO w Krasnymstawie, student UM w Lublinie, Koordynator ds. Promocji i Informacji Organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie w Lublinie oraz inicjator wyjazdów szkoleniowych z medycyny ratunkowej i internistycznej w Centrum Symulacji w Suwałkach.

Jednak głównym punktem programu była Rejestracja Potencjalnych Dawców Szpiku zorganizowana przy współpracy z Fundacją DKMS Polska. Zgodnie z założeniem rejestracja odbyła się w dwóch miejscach w Krasnymstawie - w II LO oraz w SP ZOZ od 10.00 do 16.00. Przez 6 godzin cztery sympatyczne wolontariuszki: Katarzyna Bartosik, Aleksandra Czerniak, Justyna Fornal i Justyna Frańczuk zarejestrowały aż 62 osoby. Ten niezwykle satysfakcjonujący wynik zachęca do zorganizowania kolejnych akcji w Krasnymstawie. Jesteśmy dumni z nowych Potencjalnych Dawców Szpiku i wierzymy, że dzięki nim uda się nam uratować życie wielu pacjentów z nowotworami krwi. DZIĘKUJEMY!
{gallery}GALERIE_2016/profilaktyka{/gallery}