Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie zorganizował konkurs  pt. „Wojenne dzieciństwo”, który adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego.

Konkurs jest jednym z elementów związanych z obchodami siedemdziesiątej rocznicy Niemieckiej Akcji Wysiedleńczej na Zamojszczyźnie.W wyniku II wojny światowej Polska straciła około 6 milionów obywateli, w tym również dzieci i młodzież. Wojenne losy dzieci były wyjątkowo trudne. Stały się świadkami i ofiarami wielu tragedii, zbrodni i cierpienia. Pozbawione praw i wolności były więzione w obozach, gettach, mordowane, represjonowane, zmuszane do nieludzkiej pracy, odbierane rodzicom, wywożone na „roboty”, poddawane eksperymentom medycznym i germanizowane ( z samej Zamojszczyzny do zniemczenia przeznaczono ponad 4 tysiące dzieci w wieku 2-14 lat).Duży sukces w konkursie odnieśli uczniowie II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Angelika Samoraj za pracę pt. Dziewczynka z zapałkami”(równorzędne nagrody otrzymali też: Paweł Dudziński z II LO w Zamościu i Magdalena Kubić z Zespół Szkół nr 5 w Lublinie)  a II nagroda przypadła Magdalenie Krupie za pracę pt. „Babcia wojna” ( równorzędne nagrody otrzymali też  Milena Flis i Angelika Michałek z Zespołu  Szkół nr 1 w Lublinie). Obie uczennice  II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie wraz opiekunem – nauczycielem historii Markiem Nowosadzkim wzięły udział w uroczystości podsumowania konkursu, które miało miejsce 14 grudnia b.r. w Instytucie Pamięci Narodowej w Lublinie. Laureaci otrzymali od dyrektora Oddziału IPN Marcina Krzysztofika nagrody książkowe i materiały edukacyjno – dydaktyczne wydane przez IPN.