19.04.2015 r. uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie zorganizowali na terenie naszego miasta akcję społeczno-edukacyjną ,,Żółte Żonkile’’ mającą na celu upamiętnienie 72 rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Uczniowie naszej szkoły własnoręcznie przygotowali papierowe przylepki w kształcie żonkili i rozdawali je mieszkańcom Krasnegostawu, jednocześnie informując  o intencjach tej  akcji. Żółte kwiaty stały się symbolem pamięci i ogromnego szacunku dla heroicznej walki Żydów, dzięki Markowi Edelmanowi, który w rocznicę powstania składał pod pomnikiem bohaterów getta bukiet żonkili. Celem akcji „Żółte Żonkile” jest propagowanie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Wszystkich wolontariuszy II LO połączyła wzniosła idea przywracania pamięci o ludziach i świecie, których już nie ma. Koordynatorem akcji był pedagog szkolny pan Rafał Dudziński. Szczególne podziękowania za włożony trud w wykonanie projektu oraz udział w akcji kierujemy do pani Ewy Żelazko nauczyciela bibliotekarza oraz uczniów II LO: Pauliny Huby, Patrycji Krzysztofiak, Gabrieli Zakrzewskiej, Magdy Szumskiej, Moniki Sawy, Wiktorii Janeczko, Wiktorii Kubiny, Urszuli Pawlak, Mateusza Piłata.