Trzecia projekcja z cyklu „Kino polskie” w ramach programu NHEF, realizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida i Krasnostawski Dom Kultury, odbyła się 14 grudnia 2018 r. W pokazie wzięli udział nauczyciele i uczniowie (w sumie 132 uczniów) ze szkół krasnostawskich: z II LO, I LO, Szkoły Podstawowej nr 3 oraz ze Szkoły Podstawowej w Małochwieju Dużym.
Slajd3

Koordynatorka programu Ewa Magdziarz zaprosiła uczestników projekcji na film „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha – reżysera, aktora, scenarzysty i muzyka. Przywołała wątki autobiograficzne występujące w filmie, a także wydarzenia z najnowszej historii naszego kraju, gdyż akcja toczy się w małym nadbałtyckim miasteczku w latach 1981 – 1982 (kilka miesięcy przez wprowadzeniem stanu wojennego i w jego trakcie). Film był dobrą okazją do zadania pytań ogólnych: jaki wpływ na młodych ludzi mają czasy, w których żyją, w jaki sposób polityka wpływa na relacje międzyludzkie, co motywuje młodych ludzi do sprzeciwu wobec otaczającej rzeczywistości? Pytania fabularne, które pojawiły się w prelekcji, to: kim są bohaterowie filmowi, jakie wartości są dla nich ważne, w jaki sposób rzeczywistość społeczno - polityczna wpływa na bohaterów i ich relacje z bliskimi, jakie miejsce w życiu Janka i jego rówieśników zajmuje muzyka? Prelegentka prosiła również o to, aby młodzi widzowie zastanowili się w trakcie projekcji, czego dowiedzieli się z filmu o postawach bohaterów żyjących w PRL-u i o stanie wojennym – wydarzeniu sprzed 37 lat. Ewa Magdziarz zwróciła uwagę także na świetną grę młodych aktorów: Mateusza Kościukiewicza (Janek) i Jakuba Gierszała (Kazik). W filmie rolę ojca Janka znakomicie zagrał Andrzej Chyra, natomiast w rolę matki bardzo dobrze wcieliła się Anna Radwan. Warto dodać, że film „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha był produkcją niezależną i niskobudżetową, która wzbudziła zachwyt widzów na festiwalu w Gdyni oraz na międzynarodowych festiwalach, m. in. w Pusan i Sundance.

Kolejne spotkanie filmowe w ramach cyklu „Kino polskie” odbędzie się w KDK 15 stycznia 2019 r. Już dziś zapraszamy na film „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy.
Zdjęcia: Ewa Żelazko
Tekst: Ewa Magdziarz – koordynator programu NHEF