Uczniowie klas II i III naszej szkoły wyruszyły w niesamowitą podróż w czasie razem z zespołem wokalnym ,,Amicus”. Formacja, tworząc spektakl słowno-muzyczny pt. ,,Wehikuł czasu”, pokazała uczniom wartość sztuki. Wystarczy niewielka sceneria zaaranżowana na artystyczną kawiarnię i niepozorna kelnerka, która wchodząc na scenę, chwilę później ujawnia swój talent i śpiewa ,,Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. W rolę kelnerki wcieliła się Patrycja Stojańska – absolwentka II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie, która przez kilka lat dzieliła się talentem w naszej szkole, a dziś występuje na deskach sceny KDK. Poza wspaniałym głosem, Patrycja wykorzystuje swoje umiejętności m. in. prowadząc zajęcia teatralne, napisała także scenariusz do przedstawienia. Kiedy jej występ dobiega końca - kawiarnia ożywa.

Pojawiają się kolejni artyści: malarka, tancerka, muzyk i wielu poetów. Rozpoczynają się długie, skłaniające do refleksji rozmowy o upływającym życiu, o tym, że sztuka gubi się wśród nowoczesnych mediów i tzw. kultury masowej. Utwory, przeplatające dialogi, świetnie współgrały z tekstami. Widzowie doskonale znali przynajmniej część z nich: poezję w interpretacji Sanah i jej własną twórczość, którą na scenie zaprezentowała nasza uczennica Aleksandra Kozyrska, piosenkę ,,Zegarmistrz światła” Tadeusza Woźniaka, dzieła Kwiatu Jabłoni, m. in. ,,Wodymidaj”. Muzyka, która naprawdę poruszyła serca, została stworzona przez samych aktorów. Nie zabrakło również poezji mówionej. Wiersz ,,Evviva l'arte!” Kazimierza Przerwy-Tetmajera ujął przesłanie musicalu w kilku zwięzłych strofach. Ten występ stał się okazją do pożegnania jednego z artystów - Bartłomieja Żurka, który kończy karierę w Krasnymstawie i rozpoczyna studia.
Jaki nasuwa się wniosek? Młodzież potrzebuje kontaktu ze sztuką, a sztuka potrzebuje młodzieży!
Dziękujemy za wspaniałe emocje!
Tekst: Paweł Kapuśniak, kl. II A
Zdjęcia: Szymon Ślusarczyk