GIS Day 2023 to wyjątkowe wydarzenie skoncentrowane na systemach informacji geograficznej, które gromadzi w jednym miejscu studentów, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz profesjonalistów z szerokiego obszaru o tematyce GIS. Organizowane jest na  Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Młodzież naszego liceum z klas II A i III C o profilu geoinformatycznym wzięła udział w w tym wydarzeniu 20 listopada 2023 r.
Celem takiego  spotkania jest przybliżenie wszystkim teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat tej technologii i jej zastosowań w różnych dziedzinach życia. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli szansę zgłębić złożoność i różnorodność GIS poprzez prelekcje oraz udział w warsztatach.
Prelekcje były zróżnicowane tematycznie, dotyczyły np. „Odkrywania Świata za pomocą GIS: Mapowanie Przyszłości z Platformą  ArcGIS” czy „Wild, wild West with GPS czyli z GPS-em po Dzikim Zachodzie”. Na zakończenie części teoretycznej, zgromadzona w auli młodzież ze szkół średnich województwa lubelskiego wzięła udział w konkursie. Uczeń II LO im. C. K. Norwida, z klasy II A, Mateusz Kulbaka zajął I miejsce we wspomnianym konkursie, osiągając 100% poprawnych odpowiedzi na zadawane, złożone pytania.
Z kolei warsztaty pozwoliły naszym uczniom wdrożyć się w tematykę systemów informacji geograficznej, pogłębić znajomość pracy na podstawie programu QGIS. Najaktywniejsi uczniowie otrzymali cenne nagrody.
Mateuszowi składamy wielkie gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!
Opiekunowie:
 Renata Czerniak, nauczycielka geografii