Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Iluzjon”, działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury, zrealizował w dn. 15 – 17 listopada 2023 r. warsztaty „Kręćmy film!”. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach zadania „Edukacja filmowa Iluzjon” finansowanego przez Powiat Krasnostawski i Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie. Wsparcia rzeczowego udzieliła także Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Zagrodzie.
Opiekunem artystycznym warsztatów „Kręćmy film!” był aktor i reżyser Grzegorz Emanuel, koordynatorem była Ewa Magdziarz – opiekun MDKF-u. W zajęciach wzięło udział ponad 30 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie. W czasie warsztatów kręcony był film krótkometrażowy na podstawie scenariusza wypracowanego przez uczniów w czasie pierwszego dnia zajęć.
Stali członkowie ekipy filmowej to: Małgorzata Jóźwiak, Małgorzata Adamska, Natalia Drygasiewicz, Paweł Kapuśniak, Bartosz Radomski, Aleks Hymol, Krystian Huk, Kacper Rudnik,  Błażej Worotyński i Karol Tracz. W realizacji projektu pomagali także: Maria Korkosz, Gabriela Hartanowicz, Kamil Cegłowski i Michał Bojarczuk.
Warsztaty okazały się dużym wyzwaniem, ponieważ były o wiele krótsze od poprzednich letnich projektów „Kręćmy film!”. Spotkanie było niezwykłym doświadczeniem, szczególnie dla uczniów, którzy pierwszy raz pracowali na planie filmowym. W rozmowach uczestnicy podkreślali, że wiele nauczyli się w czasie warsztatów, deklarowali także chęć udziału w kolejnej edycji warsztatów, która zaplanowana została na początek wakacji. W ramach trzydniowych spotkań odbyły się warsztaty scenariuszowe i operatorskie. Nagrania były realizowane w Krasnostawskim Domu Kultury. 17 listopada w Pracowni Filmoteki Szkolnej miała miejsce prapremiera filmu „Retrospekcje”, zrealizowanego w czasie 10. edycji letniego projektu „Kręćmy film!” w lipcu 2022 r. W czasie prapremiery p. dyrektor Anna Antyga i p. Ewa Magdziarz – opiekun MDKF-u podziękowały p. Grzegorzowi Emanuelowi za wieloletnią współpracę – opiekę artystyczną nad projektem oraz pracę przewodniczącego jury w Powiatowym Konkursie Filmowym w kategorii scenariusz filmowy.
Listopadowe warsztaty „Kręćmy film!” zakończą się dopiero wiosną 2024 roku. W czasie finału XXII Powiatowego Konkursu Filmowego, organizowanego przez MDKF „Iluzjon”, będzie można obejrzeć efekty pracy, czyli premierowy pokaz filmu krótkometrażowego „Ogrodnik”.
Tekst: Ewa Magdziarz - opiekun MDKF „Iluzjon”
Zdjęcia: Ewa Magdziarz, Małgorzata Adamska