29 lutego 2024 r. uczniowie naszej szkoły (klas I C, II A, II B, II C, III A, III B, III C i IV B) wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Opiekę nad nimi sprawowały: pani dyrektor Anna Antyga, pani Aneta Karczmarek, pani Monika Adamczuk-Szamik, pani Ewa Łubińska i pani Bożena Szafran-Ogonowska. Pierwszym punktem, który odwiedziliśmy, było Muzeum Narodowe w Warszawie. Mieliśmy tam okazję obejrzeć stałe wystawy. Jedną z nich jest Galeria Sztuki Dawnej, pełna europejskiego i staropolskiego rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby od XV do XVIII wieku. Galeria Sztuki Średniowiecznej urzekła nas swoimi arcypięknymi dziełami, głównie z okresu późnego średniowiecza. Na mnie osobiście największe wrażenie wywarł "Poliptyk Grudziądzki". Udało nam się również obejrzeć obrazy w Galerii Malarstwa Polskiego. To obowiązkowe miejsce do odwiedzenia podczas wizyty w Muzeum Narodowym w Warszawie! Można tam obejrzeć m.in. "Szał" Władysława Podkowińskiego, autoportrety znanych artystów, m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, oraz bogatą kolekcję twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

Po wizycie w MNW udaliśmy się do galerii handlowej Złote Tarasy w samym sercu stolicy, aby odpocząć i coś zjeść. Nie obyło się jednak bez małych zakupów. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wystawa "VAN GOGH & Friends – The Immersive Experience", poświęcona twórczości Vincenta van Gogha i sześciu innych znanych artystów, takich jak Claude Monet, Edgar Degas czy Paul Gauguin. Wystawa mieści się przy Soho Art Center na warszawskiej Pradze-Południe. Dzieła prezentowane są na niej w niekonwencjonalny sposób - na ogromnych ekranach, aby można było je obserwować na każdej ze ścian, na kolumnach i podłodze wielkiej hali. Wystawa jest w całości nagłośniona piękną muzyką i wzbogacona o głos Arkadiusza Jakubika, który opowiada o dziełach, pełniąc rolę swego rodzaju przewodnika po wystawie. Dodatkowo w obiekcie znajduje się strefa wirtualnej rzeczywistości (VR), pozwalająca odbyć podróż w czasie w głąb obrazów van Gogha. Jest to doświadczenie nie do opisania! Liczymy na to, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli ponownie wziąć udział w podobnej wycieczce.
Kamil Cegłowski, kl. IIIA