Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/norwidlks/domains/norwidkrasnystaw.pl/public_html/images/galerie/GALERIE_2017/lfn

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/GALERIE_2017/lfn

Dnia 20 września 2016 r. młodzież klas medycznych I i II naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. To już XIII taki Festiwal, w którym uczestniczy młodzież II LO.
lfn01

Wyjazdy na wykłady i ćwiczenia na lubelskie uczelnie stały się już tradycją naszej szkoły. Zajęcia tegoroczne dotyczące farmacji, kardiologii i profilaktyki uzależnień, odbywały się w Collegium Universum, Collegium Pathologicum oraz Samodzielnym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Katedrze Kardiologii i prowadzone były przez pracowników naukowych UM oraz lekarzy specjalistów. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę biologiczną, poznali pracę uczelni oraz pracę lekarzy i farmaceutów „od kuchni”.
Przyszli medycy zapoznali się z procedurami wykonywania leków recepturowych, poznali m.in. procedury prowadzące do otrzymania kremów i maści leczniczych, czopków, leków sproszkowanych i syropów. Dowiedzieli się z czego wynika dokładność farmaceuty i dlaczego jest tak ważna, jakie zadania czekają przyszłego absolwenta, gdzie można pracować po wybranym kierunku i jak przebiegają studia oraz jakie predyspozycje są wymagane od kandydatów.
W Katedrze Kardiologii SPSK nr 1 uczniowie mieli możliwość poznać tzw. próbę wysiłkową jako metodę oceniającą wydolność serca. Jeden z uczniów – Maciek – chętnie poddał się badaniu, zaś zebrani analizowali parametry oceniające pracę serca. Badanie przeprowadził i diagnozy dokonał lekarz specjalista. Maciek otrzymał wyniki badań i pisemną diagnozę.
Spotkanie z medycyną zakończył wykład o charakterze profilaktycznym: „Co robić jeśli brak silnej woli? Leczenie uzależnienia od tytoniu”. Uczniowie poznali statystyki dotyczące palenia, mechanizm uzależnienia, skutki palenia, środki zastępujące tradycyjny tytoń m.in. e – papierosy i zagrożenia płynące z ich stosowania. Młodzież wykazała zainteresowanie wykładami i ćwiczeniami, chętnie zadawała pytania.
Zorganizowaniem wyjazdu i opieką nad młodzieżą zajęły się panie: Elżbieta Kargul i Renata Czerniak.

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Kargul
{gallery}GALERIE_2017/lfn{/gallery}